Skip to main content

چای سبز ایرانی

چای سبز از متداول ترین نوشیدنی ها در آسیا بخصوص آسیای شرقی است. بزرگترین تولید کننده ی چای سبز در دنیا کشور چین است. هر چند در ایران هم چای سبز ایرانی مرغوب تولید می شود.

چای سبز ایرانی مرغوب

مرغوبیت چای سبز ایرانی را بر خلاف چای سیاه نمی توان از روی شکل و ظاهر آن تشخیص داد زیرا بوی زیادی ندارد اما می توان آن را در آزمایشگاه تشخیص داد. در مورد چای سبز طعم دار هم اگر از مواد طعم دهنده ی طبیعی مانند انواع گلها استفاده شود نه تنها خواص خود را از دست نمی دهد بلکه به خواص آن اضافه هم می شود. اما در صورتی که از مواد شیمیایی استفاده شود خواص خود را از دست می دهد.

هرچند بهترین چای سبز دنیا در چین و ژاپن تولید می شود، چای سبز ایرانی هم از چای های مرغوب دنیا به حساب می آید. شاید تعجب کنید اما این حقیقت است، در ایران صنعت فرآوری چای به پیشرفتگی جاهای دیگر دنیا نیست اما برگ چایی که در ایران کشت می شود جزو با کیفیت ترین آنها به حساب می آید. از همین رو چای سبز ایرانی هم که به فرآوری پیچیده ای نیاز ندارد بسیار با کیفیت است.

چای سبز ایرانی

نگهداری چای سبز ایرانی

چای سبز ایرانی را باید در جای خشک نگهداری کرد مانند ظرف های دربسته فلزی و شیشه ای و پلاستیکی و ترجیحا کدر که بهترین آنها فلزی و شیشه ای کدر است. که در صورت نگهداری درست از چای سبز می توان آنها را به مدت ۱۲ تا ۱۸ ماه قابل استفاده نگهداشت.

 

خواص چای سبز ایرانی

چای سبز را به دلیل داشتن موادی مانند کاتچین ضدسرطان و آنتی‌اکسیدان دارای خواص دارویی مفید می‌دانند، که نسبت به آنتی‌اکسیدان‌های معروفی چون ویتامین‌های C و E بسیار قوی‌تر عمل می‌کند. (میزان کمتری کافئین دارد۲۰ تا ۳۰، و کمتر مضر است) به تازگی علاوه بر مردم چین، چای سبز در بسیاری از کشورهای جهان طرفداران فراوانی یافته‌است. در ایران هم از زمان های قدیم مردم منطقه شمالی ایران از چای سبز ایرانی استفاده می کردند. دلیل اصلی این استقبال، آشنایی مردم دیگر کشورها با خواص درمانی این نوع نوشیدنی است. هرچند در مواردی توصیه و پیشنهاد مردم به یکدیگر عامل اصلی مصرف برخی مواد غذایی یا نوشیدنی‌ها است. اما در مورد چای سبز علاوه بر توصیه دهان به دهان، پژوهشگران نیز خواص دارویی آن را تأیید کرده‌اند. نوشیدن روزانه ۳ تا ۴ فنجان چای سبز، مانع از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها می‌شود. از موارد مهم خواص چای سبز:

نوشیدن چای سبز را عاملی برای جلوگیری از ابتلا به سرطان می دانند.

با مصرف چای سبز ایرانی میزان کلسترول خون به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

چای سبز خواص ضد پیری دارد و باعث کاهش وزن می شود.

مصرف چای سبز ایرانی باعث پیشگیری از ورم مفاصل و مشکلات استخوانی می شود.

مصرف چای سبز باعث افزایش کارکرد سلول های مغز شده و همچنین مانع از تخریب آنها می شود و در نتیجه به پیشگیری از بیماری آلزایمر و پارکینسون کمک می کند.

 

چای سبز ایرانی